آلومینیوم بریز

 al braze top banner

مبدل های حرارتی فین پلیت آلومینیومی یا Aluminium Brazed یکی از تجهیزات استفاده شده در پروسه های صنعتی میباشد که جایگزینی مناسب جهت مبدل های قدیمی مانند مبدل های لوله ای میباشد. دمای کاری بسیار پایین، از قابلیت های اصلی این نوع مبدل میباشد همچنین داشتن حجم کم، موحب کاهش فضای اشغال شده و کاهش هزینه تجهیز و آلیاژ خاص استقاده شده در آنها، موجب افزایش راندمات حرارتی و کاهش وزن تجهیز میگردد.

این نوع مبدل ها جهت کندانسور و اواپراتور در سرویس های گازی و مایعات استفاده میشوند و همچنین بسته به نوع سرویس دارای قابلیت طراحی دو سیال هم جهت و یا خلاف جهت میباشند. گذر های متفاوت و جریان های چند سیالی از قابلیت های خاص این نوع مبدل ها میباشد.

 

al5

 

موارد استفاده

دمای کار 196- درجه سانتیگراد، از قابلیت اصلی این نوع مبدل های ذیل قابل استفاده میباشد:

- Petrochemical Plants 

- Gas Treatment Plants

- Natural gas liquefaction Plants

- Air Separation Plants

-  Helium Liquefaction Plants

 al6

مزایای استفاده از مبدل های Alminium Braze

کاهش هزینه:

-حجم بسیار پایین به نسبت ظرفیت حرارتی

-کاهش مدارهای پروسسسی و جمع آوری کلی پکیج در یک دستگاه

-وزن بسیار پایین جهت نصب در ارتفاع و استراکچر

طراحی بهینه:

-استفاده از انواع مختلف فین و صفحه جهت حصول بهترین نتیجه

-قابلیت مانور در طراحی خاص جهت هر نوع سرویس کاری

ذخیره انرژی:

-تفاوت دمایی بسیار پایین بین دو سیال (LMTD بسیار کوچک)

-افت فشار پایین

قابلیت های طراحی و ساخت

مبدل های Aluminium Brazed ، قابلیت ساخت به صورت تکی و یا چند تایی را دارا میباشد . در این نوع مبدل ها، جهت افزایش ظرفیت ، یک بلوک کامل توسط فلنج های ورودی و خروجی به منیفولد (جهت ایجاد یک بلوک چند تاییی) متصل میشود.

Cold Box

مجموعه مبدل های Aluminium Brazed ، مخازن تحت فشار ، لوله ها و شیر ها به همراه یک پوسته تشکیل مجموعه ای به نام Cold Box را میدهد که در واحد های تولید گاز کارخانه های صنعتی ، مورد استفاده قرار میگیرد.

al1

Block in shell

استفاده از مبدل های Aluminium Brazed در یک پوسته ، جایگزینی کامل برای مبدل های Shell & Tube بوده و با قابلیت بسیار بالاتر و راندمان بیشتر ،ابعاد بسیار کمتر ، جایگزینی مناسب برای مبدل های پوسته و لوله میباشد.

al2

طراحی و مهندسی

شرکت کول سامر با دارا بودن تیم طراحی مجرب و ابزارهای طراحی و مهندسی و نرم افزارهای ویژه ، قابلیت طراحی انواع مبدل های صفحه ای Aluminium Brazed مطابق استانداردهای PED-ASME-BS،.... را دارا میباشد.

تولید و ساخت

پس از طراحی مبدل ، آماده سازی متریال و نقشه های ساخت ، متریال تأمین شده مورد بازرسی و آزمایش قرار داده میشود و سپس مراحل برش و پرس کاری فین ها انجام میگردد. پس از آن، مجموعه مونتاژ شده در کوره های مخصوص قرار گرفته و در خلأ عملیات لحیم کاری  (Brazing) در دمای 600 درجه سانتی گراد بر روی محصول انجام و شبکه مبدل آماده میگردد.

al4

جوشکاری

جوشکاری در خلأ ، نیاز استفاده به پودر جوشکاری و تمیز کاری پس از جوش را از بین برده و سطح جوش بسیار با کیفیت و یکنواخت میگردد. پس از آماده سازی شبکه ،هدر ها و اتصالات ورودی توسط سیستم های جوشی GTAW , GMAW به شبکه متصل میگردد. پس از اتمام کار ساخت، تست های مختلف مطابق نیاز شامل تست های رادیوگرافی جوش ، تست فشار ، تست نشتی هلیوم و ... بر روی مبدل قابل انجام میباشد.

al3