industrial filter, turbine filters

یکی از فعالیت های شرکت کول سامر، در زمینه تامین سیستم فیلتراسیون هوای ورودی توربین های گازی، فیلتراسیون انواع مایعات و گاز ها، ویژه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می باشد. محصولات این شرکت به دو بخش فیلتراسیون مکانیکی و شیمیایی تقسیم بندی می شود.

فیلتراسیون مکانیکی

این سیستم جهت جذب ذرات معلق در سیالات استفاده میشود و دارای اهمیت بالایی در سیستم هوای ورودی موتور های درون سوز اعم از توربین های گازی و موتور های پیستونی دارد.

turbine filters

در توربین های گازی به دلیل سرعت بالای هوا و حساسیت تجهیزات، استفاده از فیلتر های دارای تاییدیه و استاندارد های بین المللی امری حیاتی می باشد. بسیاری از سازندگان و یا مصرف کنندگان ملاک انتخاب و یا ساخت فیلتر را فقط شباهت ظاهری دانسته، در صورتی که فیلتر ها دارای درجه بندی و حساسیت های مختلف بوده که انتخاب نادرست آن موجب عوامل ذیل میگردد:

-خوردگی پره های توربین

-آسیب دیدگی یاتاقان ها به دلیل خارج شدن رتور از بالانس

-ایجاد رسوب ناشی از سوختن گرد و غبار در درون محفظه احتراق

-ایجاد خوردگی و اکسیداسیون داغ در اثر نشستن ذرات زود ذوب غبار روی سطح پره های توربین

 و بسیاری عوامل دیگر که باعث آسیب های وسیع و کاهش عمر قطعات داخلی توربین می گردد. هیچ یک از عوامل بالا توسط سیستم های کنترل هوای ورودی قابل تشخیص نمی باشد چون ادوات فوق، فقط در مقابل افزایش افت فشار (Pressure Drop) حساسیت داشته و هنگامی که از فیلتر با راندمان پایین تر استفاده شود میزان افت فشار، کاهش یافته و ذرات گرد و غبار وارد سیستم میگردد.

بهترین راه جلوگیری از عوامل فوق، استفاده از فیلتر های استاندارد دارای شناسنامه بین المللی گزارش تست میباشد. فیلتر های مکانیکی به دو نوع پالس جت و استاتیک تقسیم بندی می شوند.

سیستم های فیلتراسیون پالس جت

سیستم های فیلتراسیون پالس جت (خود تمیز  کن) ساخت شرکت کول سامر با هدف فیلتراسیون هوای ورودی به توربین های گازی و هوای آلوده به انواع غبار طراحی شده اند. این سیستم ها قادر به کارکرد در محیط های سخت بوده و نیازی به سرویس و تعمیر در فواصل زمانی کوتاه ندارد.

در سیستم های پالس جت ساخته شده توسط این شرکت، از فیلتر های استوانه ای و مخروطی استفاده میگردد تا نصب و تعویض آنها در سریعترین زمان امکان پذیر می باشد. در طرفین این فیلتر ها واشر هایی تعبیه شده است تا پس از نصب، هوا به صورت مستقیم وارد سیستم نگردد.

pulse jet filters

دمای کارکرد برای این فیلتر ها دمایی پایین تر از 80 درجه سانتیگراد می باشد. برای استفاده از این فیلتر ها در دمای بالاتر، پیشنهاد این شرکت، استفاده از تجهیزات کاهش درجه حرارت بوده که توسط تیم HVAC این شرکت طراحی و تامین می گردد.

عملکرد سیستم، بدین صورت است که هوا وارد سیستم شده و سپس از فیلتر ها عبور میکند.غبار موجود در هوا در قسمت بیرونی فیلتر جمع شده و هوای تمیز از مرکز فیلتر وارد محفظه ساخته شده میشود. به منظور تمیز کردن فیلتر ها یک تایمر کنترلی به طور خودکار فیلتر یا فیلتر هایی که نیاز به تمیز شدن دارند را انتخاب کرده و سپس شیر های برقی فعال شده و دریچه باز میشود. هوای فشرده (پالس جت)در بازه زمانی حدود 100 میلی ثانیه به طور مستقیم وارد فیلتر شده و گرد و خاک جمع شده در فیلتر را خارج میکند. سپس گرد و خاک توسط جریان هوای غالب و جاذبه به سمت هاپر خروجی هدایت میشود. بسته به جریان مورد نیاز در صنایع مختلف، تعداد فیلتر ها و اندازه بدنه تغییر خواهد کرد. 

فیلتر با فناوری نانو

همچنین این شرکت در زمینه تامین نسل جدید فیاتر های صنعتی تولید شده تحت فناوری نانو، نیز فعالیت میکند. نسل جدید فیلتر های نانو وب، اختصاصا برای توربین های گازی و غبارگیرهای صنعتی طراحی شده اند و نیز استاندارد تولید این نانو فیلترها بر اساس افزایش طول عمر و کارایی فیلتر میباشد.

بکار بردن این فیلترها در کاربردهای ویژه توربین های گازی و غبارگیرهای صنعتی تا 3 برابر هزینه های تعمیر، نگهداری و گرفتگی های در حین کار را کاهش میدهد.

فیلترهای جدید نانو وب، دارای کارایی 97% بوده که به مراتب از کارایی فیلترهای مشابه قبلی بالاتر میباشد. برای مثال نتیجه تست کارایی، بوسیله ذرات 3/. - 4/.میکرونی خاص برای نانو فیلتر ها کارایی 60% را نشان داده در حالی که کارایی 20% را برای فیلتر های معمولی نشان داده است.

جنس این فیلتر ها قابلیت کاربرد در فیلتر های Self-Cleaning را دارد و تحمل فشار معکوس موجود در این نوع را دارا میباشد. همچنین با توجه به سطح مقطع بیشتر نانو وب فیلتر ها در مقایسه با سایر فیلتر ها در مقایسه با سایر فیلتر ها و همچنین متریال خاص بکار رفته در آنها، در هنگام تمیزکاری، قابلیت بالایی در جداکردن کیک تولید شده بر روی فیلتر دارند.

نانو فیلتر ها دارای طول عمر طولانی تری نسبت به فیلتر های معمولی میباشند. برای مثال در هنگام تست با ذرات 3./ ~ 4/. میکرونی، زمان کارکرد صحیح نانو فیلترها 4 برابر سایر فیلتر های معمولی بوده و همچنین دارای 30% ظرفیت بیشتر فیلتراسیون به ازای واحد سطح فیلتر میباشند.

جنس این فیلترها قابلیت کاربرد در فیلتر های Shelf-Cleaning را دارد و تحمل فشار معکوس موجود در این نوع را دارا میباشد. همچنین با توجه به سطح مقطع بیشتر نانو وب فیلتر ها در مقایسه با سایر فیلتر ها و همچنین متریال خاص بکار رفته در آنها، در هنکام تمیزکاری، قابلیت بالایی در حدا کردن کیک تولید شده بر روی فیلتر دارند.

نانو فیلتر ها دارای طول عمر طولانی تری نسبت به فیلتر های معمولی میباشند.

برای مثال در هنگام تست با ذرات 0.3 ~ 0.4 میکرونی، زمان کارکرد صحیح نانو فیلتر ها 4 برابر سایر فیلتر های معمولی بوده و همچنین دارای 30% ظرفیت بیشتر فیلتراسیون به ازای واحد سطح فیلتر میباشند.

filter diagrams

فیلترهای استاتیک

 رول مدیا: این نوع  در ابعاد و اندازه های مختلف به صورت رول و یا پانل های بریده شده در کلاسهای G2 , G3 , G4 موجود بوده و به عنوان پیش فیلتر از آن استفاده میگردد.

پیش فیلتر: این نوع فیلتر ها دارای فریم مقوایی بوده و در ابعاد و اندازه های استاندارد، جهت فیلتراسیون مرحله اول در کلاس های G2, G3, G4  تولید میشود. قطر پانل های فیلتر  1، 2و 3 اینچ میباشد.

static filters

فیلتر های کیسه ای: این فیلتر ها در ابعا و اندازه های گوناگون با تعداد کیسه متفاوت ساخته میشود. افزایش عمق و تعداد کیسه ها باعث افزایش سطح و طول عمر فیلتر میگردد. کلاس کاری این نوع فیلتر ها بسته به راندمان از G4 تا  F9  میباشد و به صورت فیلتر های اولیه و ثانویه در سیستم های فیلتراسیون استفاده میگردد.

فیلتر های V تایپ: این نوع فیلتر ها بهنامهای V-Cell , V-Bank و یا Cam-GT معروف بوده و در ابعاد و اندازه های استاندارد تولید میگردد. ظرفیت هوای عبوری فیلترهای مذکور نسبت به انواع دیگر بالاتر بوده و در دو نوع عادی و ضد آب تولید میشود. کلاس ماری این نوع از F6 تا F9 میباشد. 

V type filters

فیلتر های HP: این نوع فیلترها دارای فریم مقوایی بوده که جهت نصب بر روی اسکلت مخصوص قرار میگیرند. این فیلتر ها ذر کلاس کاری F6 تا F9  ساخته میشوند.

فیلتر پانل: این فیلترها به نام های  Duracel و یا  Turbo Pac  معروف بوده و دارای فریم تمام فلزی میباشد. این نوع فیلتر ها به صورت دو یا یک لبه جهت ماشین آلات دوار مورد استفاده قرار میگیرد. کلاس کاری این نوع از f6 تا f9 میباشد. 

HP filters

فیلتر های سیالات: این فیلتر ها در ابعاد و اشکال مختلف با متریال های گوناگون برای تصفیه مایعات، گازها، و ... استفاده میشوند. 

liquids filters

فیلتراسیون شیمیایی

گاز یا آلودگی انواع متعددی دارد که فیلتر دارد که فیلتر های معمولی قادر به حذف این آلودگی ها نمی باشند. فیلتر های شیمیایی تامین شده توسط شرکت کول سامر به منظور جلوگیری از ورود انواع گازها به محیط های کاری و صنعتی و تولید شده اند. این گاز ها عبارتند از دود ناشی از حرکت خودرو ها ، دود سیگار و ...

 

استاندارد اروپا برای سیستم های تهویه

استاندارد EN 13779:2007 اروپا در حال حاضر در تمام کشور ها یک استاندارد ملی است. این استاندارد عملکرد فیلتر های مورد نیاز در سیستم برای دستیابی به کیفیت مطلوب هوای داخل را با توجه به هوای بیرون تعیین میکند. هوای بیرون به سه درجه از ODA1 که بجز در موارد موقت هوای پاک است تا ODA3 که شامل میزان قابل توجهی از گازها و ذرات میباشد تقسیم میشود. آلودگی های گازی به غلظت گازهای CO2, CO, NO2, VOCs اطلاق میشود.

filter 99

فیلتراسیون بر اساس EN 13779

پس از آنکه کیفیت هوای بیرونی دسته بندی شد، EN 13779 به روشنی کلاس فیلتر مورد نیاز برای دستیابی به کیفیت مطلوب هوای داخل را مشخص میکند. برای مثال هنگامی که شما در محیطی شهری قرار گرفته اید و به هوای پاک داخلی (IDA1,IDA2) نیاز دارید، تنها فیلتر F9 به عنوان فیلتر نهایی نیتواند کافی باشد و به یک فیلتر مولکولی (GF) هم برای محافظت در برابر گازها نیاز است.

filter88

در بسیاری از واحد های کنترل سایت های نفت و گاز و پتروشیمی (کنترل روم سوئیچ روم) مشکل خرابی مکرر و مرموز سیستم های الکترونیکی باعث از بین رفتن سرمایه هنگفت و توقف در تولید کارخانه میگردد. علت این امر وجود گاز های خورنده در محیط سایت ها و ترکیب آن با رطوبت هوا و تولید اسید در محیط های فوق میباشد. اسید حاصله باعث بر هم زدن نظم سیستم های الکترونیکی و خرابی کارت های کنترل میگردد. همچنین این آلودگی موجب از بین رفتن سلامتی پرسنل واحد مربوطه در دراز مدت میگردد. راهکار معضل فوق استفاده از سیستم های فیلتراسیون شیمیایی هوا جهت مکان های مذکور میباشد.

این روش شامل عبور هوای ورودی ساختمان از میان مواد شیمیایی فعال بوده که این هوا پس از تسویه، وارد محیط داخلی اتاق میگردد. سیستم کنترل فشار موجود بر روی ادوات تصفیه هوای ساختمتن، مانع از نفوذ گاز های آلاینده از سایر منافذ مانند درب و پنجره به محیط داخلی میشود. مواد شیمیایی مورد استفاده دارای انواع مختلف بوده و جهت جذب گازهای NH3, NOX, SO2, H2S, CO, CL و ... استفاده میشود که بسته به شرایط محیطی برآورد و توسط جدول زیر انتخاب میگردد.

filter 10

ادوات تسویه هوا

جهن نصب  فیلتر های هوا اعم از مکانیکی یا شیمیایی، فریم های مخصوصی ساخته میشود که بسته به شرایط فیلتراسیون، نوع آلاینده ها و حجم آن طراحی و تولید میشود. سیستم های مذکور قابلیت کارکرد مستقل و یا نصب بر روی ایرکاندیشن  را دارا میباشند.

filter 11

سیستم های کولینگ هوای ورودی توربین های گازی

این شرکت در زمینه طراحی و ساخت سیستم های کولینگ هوای ورودی توربین های گازی نیز فعالیت میکند. این سیستم ها در دو نوع تبخیری و تراکمی میباشند. در نوع تبخیری که ویژه مناطق خشک میباشد، هوای ورودی پس از عبور ار آبشار آب تجهیزات ویژه جذب آب، خنک شده و چگالی آن افزایش یافته که باعث بالا رفتن راندمان خروجی توربین میگردد. نوع تراکمی نیز ویژه مناطق مربوط بوده و نسبت به نوع دیگر دارای هزینه بالاتری میباشد.  در این سیستم ، در مسیر هوای ورودی توربین، اواپراتور نصب گردیده و سیستم تبریدی باعث خنک شدن هوای ورودی و افزایش راندمان توربین میگردد. افزایش راندمان خروجی توربین بطور متوسط در حدود 70% برای کاهش هر درجه سانتیگراد هوای ورودی میباشد. در طراحی این سیستم دمای هوای ورودی تا 7 درجه سانتیگراد قابل کاهش است.

filter 12